Jak działa piekarnik parowy?
Do niedawna używane głównie w restauracjach, piekarniki parowe coraz częściej znajdziemy w prywatnych kuchniach. I nic dziwnego, ponieważ pozwalają znacznie poszerzyć kulinarne horyzonty i gotować zarówno smaczniej, jak i zdrowiej. Ponadto piekarniki parowe to bardzo wszechstronne urządzenia, które łączą w sobie wiele funkcji. Przekonajmy się, jak dokładnie działają.
Moc pary, czyli zasada działania piekarnika parowego
Piekarniki parowe, jak sama nazwa wskazuje, do przygotowywania potraw wykorzystują nie tylko rozgrzane powietrze, ale i parę, łącząc w sobie funkcje zwykłego piekarnika elektrycznego i nowoczesnego parowaru. Wystarczy wlać wodę do specjalnej szuflady i wybrać interesujące nas ustawienia, a wysoka temperatura panująca w komorze sprawi, że woda zamieni się w parę.
Wysokiej jakości urządzenia, takie jak piekarniki parowe Electrolux, pozwalają precyzyjnie ustalić proporcje pary i gorącego powietrza. I tak funkcja gotowanie na parze pozwala przygotować warzywa, kasze i ryż, duża wilgotność idealnie nadaje się do delikatnych potraw, np. sosów, ryb czy tart, średnia wilgotność jest optymalna do duszenia, a niska – do pieczenia mięs, zapiekanek, a także pasztetów i ciast.
Użycie pary w połączeniu z nagrzanym powietrzem sprawia, że pieczone dania są chrupkie z zewnątrz, a soczyste w środku. Poza tym piekarniki parowe mają „tradycyjne” funkcje, czyli pieczenie konwekcyjne (gorącym powietrzem), termoobieg, grillowanie, rozmrażanie czy program do pieczenia pizzy. Stanowią zatem uniwersalny sprzęt, który pozwala na przygotowanie wielu różnych potraw i deserów.
Dlaczego warto mieć piekarnik parowy?
Używanie piekarnika parowego niesie za sobą wiele korzyści, warto jednak wybrać sprzęt sprawdzonych producentów, dostępny m.in. w asortymencie firmy Axela z Krakowa oferującej urządzenia AGD. Przede wszystkim przygotowywane w nim posiłki są zdrowsze – użycie pary w procesie pieczenia pozwala zachować więcej witamin, mikroelementów i wartości odżywczych zawartych w poszczególnych składnikach. Ponadto ich smak jest intensywniejszy, a ryzyko wyjęcia suchej pieczeni spada do minimum.
Inne zalety piekarników parowych to m.in.:
• szybkie rozmrażanie i podgrzewanie potraw;
• podtrzymywanie temperatury – potrawy pozostają ciepłe bez wysuszania;
• łatwość utrzymania w czystości dzięki funkcji czyszczenia parowego lub pyrolizy;
• oszczędność miejsca w kuchni – nie trzeba mieć osobnego parowaru, a nawet mikrofalówki;
• oszczędność czasu – wybrane modele pozwalają na przygotowanie kilku potraw jednocześnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana